#מאחורי המיזם

רותי לבייב-יליזרוב - יועצת זוגית ומינית, מגשרת, מדריכת כלות ואשת עסקים
וברכה שילת - יזמית ופעילה במיזמי חינוך ,מוסיקה ומנהיגות נשית,
משיקות לראשונה בישראל את מיזם "שעשני אישה"
בית בו כל אישה תוכל להתייעץ, לשאול, ללמוד, בנושאי זוגיות, נשיות ומיניות.

מייסדות ״שעשני אישה״

רותי לבייב-יליזרוב

רותי לבייב יליזרוב (40)
נשואה ואמא ל-7,
בוגרת תואר שני מהמרכז הבינתחומי הרצליה, יועצת זוגית ומינית,
מגשרת, מדריכת כלות ואשת עסקים.

רותי פועלת לטובת הרמוניה בין איש לאשתו, מתוך אמונה שזוגיות טובה היא לא ׳מתנה משמיים׳ אלא עבודה יומיומית, יחד ולחוד.

ברכה שילת

ברכה שילת (43)
נשואה ואמא ל-8,
יזמית ופעילה במיזמי חינוך, מוסיקה
ומנהיגות נשית,
מובילה יוזמות למנהיגות נשית ולהעצמה ערכית בקרב צעירים וצעירות בישראל, מנהלת פרויקטים חינוכיים ארציים.

ברכה מאמינה ביכולת שלנו כנשים להוביל תהליכים משמעותיים ועמוקים שישפיעו על עתידנו כפרט וכעם.
פועלת מתוך אהבה לארץ ישראל ולעם ישראל, חיבור לכאן ועכשיו ואמונה.

"שעשני אישה" שמה לה לחזון להביא את בשורת טהרת המשפחה – מהותה, יופייה וסגולותיה – לכל אישה שרוצה ללמוד ולהתחבר, כחלק מחוויה חיובית, רוחנית, מעצימה ומרגשת ומתוך מקום מחבר ומרומם, למען האישה, חיי הזוגיות והמשפחה,מתוך רצון אישי ובחירה חופשית

מיזם "שעשני אישה" מיפה את המקוואות המושקעים והנעימים ביותר ברמת הנראות, הניקיון, האסתטיקה והשירות ואף העניק למקוואות נבחרים ברחבי הארץ תו איכות, אשר מעיד כי הם עומדים בסטנדרטים המחמירים ביותר, כאשר השאיפה היא לצרף עוד ועוד מקוואות לרשימה זו.

כמו כן, המיזם שואף להרחיב את מערך ההסברה וההדרכה בנושא הן מול קהילת הנשים בישראל, על מנת לחדד את הערך ואת ההבנה לעומק של הטבילה לאישה בפרט ולחיי הזוגיות בכלל, והן מול הבלניות ומדריכות הכלות, כמו גם לפעול מול משרדי הממשלה, המועצות המקומיות והדתיות, לשיפור חווית הטבילה בפרט ומצב המקוואות בישראל בכלל.

"אנו תקווה שנשות ישראל יגלו את היופי והרגש שביהדות מחבקת ואת סוד קסמה של טהרת המשפחה. אנחנו ב"שעשני אישה" נהווה עבור כל אישה בית בו תוכל להתייעץ, לשאול, להתלבט, ללמוד, לחפש מקוואות ובלניות כלבבה, ובכך נשאף לייצר חווית טבילה נעימה, מרגשת, מרוממת ומפנקת.", רותי לבייב-יליזרוב וברכה שילת.

צוות המומחיות המלוות את המיזם:

ד"ר ליאת יקיר – ביולוגית, מרצה וחוקרת את הביולוגיה של הרגשות וההתנהגות האנושית.
בוגרת מכון ויצמן למדע. השתתפה כמומחית בתכנית 'חתונה ממבט ראשון', מחברת הספר 
'קיצור תולדות האהבה'.

ד"ר איריס בר-און   סקסולוגית, מרצה ומטפלת בתחומי מיניות וזוגיות, שדרנית רדיו.

ד"ר אביה רוזנטל  רופאת נשים מומחית.

אינדה הלמן – יועצת זוגית ומינית.

ה'סוד היהודי' לטהרת המשפחה מוגש לבני הזוג כמתנה –  זמן מוגדר בחודש בו אין מגע פיזי, מלבד קרבת הלב.  הוא מהווה את הגלגל המניע לשמירה על תשוקה, 'להבה זוגית' בוערת, וכן הזדמנות להעמקת הקשר החברי והעמוק בזמן הריחוק הפיזי, ובכך תורם לשדרוג במערכת היחסים, שלעיתים הופכת לשוחקת או מובנית מאליה בחיי השגרה התובעניים.

זהו זמן התבוננות והתכנסות נשית, המקנה גם את האפשרות לרומם את הקשר בין איש לאשתו מהרמה הפיזית, החומרית – לרמה רוחנית, לתקשורת המבוססת על רגעים מזוקקים של אהבה כנה ועוצמתית. עצם ההמתנה, בד בבד עם הציפייה, מאפשרת לזוג לחזור לקרבה ואינטימיות מתוך געגוע ותשוקה מחודשים.

'תקופת הנדידה' בין בעל לאשתו מהווה מעין 'תזכורת חודשית' לאישה לשים את עצמה בראש סדר העדיפות, לטפח ולהקדיש זמן, שהוא רק שלה…

רותי לבייב-יליזרוב: "לאחר שנתיים של עבודת צוות מאומצת ומדוקדקת עם שותפתי, ברכה שילת, ומול אנשי מקצוע מומחים בתחום, אני נרגשת להשיק את מיזם "שעשני אישה" בישראל, על מנת לאפשר לכל נשות ישראל, חילוניות, מסורתיות, דתיות, חרדיות, להבין לעומקו את 'הסוד היהודי' לטהרת המשפחה, ובכך 'לתבל' את הזוגיות שלהם ולהכניס אור, קדושה ושמחה לביתם, מקדש הבית היהודי. לצערי, נשים רבות נתקלו בעברן בחוויה שאינה בהכרח חיובית סביב הטבילה במקווה, אם לפני החתונה, שלהן או של חברה קרובה, או בהזדמנות אחרת שלא צלחה. אנו שואפות לאפשר להן ניסיון משופר, חיובי ומוצלח, באופן שיאפשר לטבילה להיות חלק בלתי נפרד ומעצים מחייהן, 'עת רצון', למען האישה, הזוגיות והמשפחה".

עוד הוסיפה לבייב-יליזרוב: " זוהי הפעם הראשונה שקם בישראל גוף אשר מעלה למודעות, מדבר ומטפל בכל ההיבטים הקשורים בטבילה במקווה, לרווחתן של הנשים בישראל. 'שעשני אישה' החליטה באומץ, למרות כל המורכבות, 'להרים את הכפפה' ולפעול להעלאת המודעות לטהרת המשפחה, מתוך אמונה שלמה בכוחה לחולל טוב לאישה, לזוגיות ולמשפחה. אני מאמינה ש- 3 המצוות שניתנו האישה היהודית תורמות לשלווה וההרמוניה של מכלול החיים הפיזיים, הרגשיים והרוחניים של כל אישה וכי בעידן שבו מדברים על הכל – חשוב לדבר בפתיחות גם על זה."

ברכה שילת: "אנשים רבים לעיתים תופסים את טהרת המשפחה באופן שאינו מתיישב עם מהותה האמיתית. בעיניי, הטבילה במקווה מעצימה את האישה, כמו כל גישת היהדות, שנותנת לאישה כח ועוצמה רבים. עפ"י מצווה זו, כל חיי האישות מצויים בידיי האישה, היא "מנהלת את הלו"ז" ו- "נותנת את הטון" וזו גם הזדמנות פז עבורה להשקיע בעצמה, כאשר יש לכך השלכה מיידית וארוכת טווח גם על חיי הזוגיות והמשפחה. חשוב להדגיש כי טהרת המשפחה היא חלק בלתי נפרד גם מחייו של בן הזוג וזוהי גם הזמנה והזדמנות עבורו להיות חלק מחוויה זו".

 

מהי הטבילה במקווה? מצות הטבילה במקווה היא מאבני היסוד של המסורת והבית היהודי. נשים נשואות נוהגות לטבול במקווה בכל חודש, לאחר המחזור החודשי, כאשר אחרי הטבילה ניתן לקיים יחסי אישות. הטבילה לעיתים מצטיירת כטקס דתי וטכני, כאשר המיזם שואף להנגיש את הרבדים השונים והעמוקים שלה, בכדי להפוך את החוויה לנשית, חיובית ורוחנית.   על פי ההלכה היהודית, הטבילה נעשית במקור מים טבעי. ניתן לטבול בים, במעיין ובמקורות מים טבעיים אחרים, אולם מרבית הטבילות נערכות במבנה הקרוי "מקווה", המתוכנן על פי כללים הלכתיים ומחובר למקור מים טבעי. במדינת ישראל, הטבילה במקווה היא אחת משירותי דת היהודיים המסופקים לציבור, ולצורך כך פרוסים מאות מקוואות ציבוריים ברחבי הארץ, המתופעלים על ידי מועצות דתיות ורשויות מקומיות שונות, וממומנים על ידם בשיתוף עם המשרד לשירותי דת. בשל אופיים הציבורי, כפופים מקוואות אלו לנהלים וחוקים שונים, הנוגעים לפרטיות הטובלת, תעריפי הטבילה, דרישות תברואתיות וכד'. כמו כן קיימים מקוואות פרטיים שונים המתופעלים ע"י גורמים פרטיים. מאות אלפי נשים יהודיות בישראל מקיימות את מצוות הטבילה מדי חודש במסגרת מקוואות הטהרה  הציבוריים בישראל. במקוואות אלו מועסקות נשים הקרויות ״בלניות״, האחראיות על תפעול המקוואות ועל מתן סיוע לנשים הטובלות.