הפסק טהרה

נקודת הציון שבה מתחיל תהליך ההיטהרות לקראת הטבילה במקווה נקרא “הפסק טהרה”. מדובר בפעולה הכרחית שתכשיר את הטבילה במקווה בתום ספירת שבעת הימים הנקיים. בהפסק טהרה יש הרבה יותר מחלק הטכני. אם תקופת הנדידה היא התרחקות לצורך יצירה של געגוע, הפסק הטהרה מסמל את תחילת החזרה והציפייה להתקרבות ששיאה בליל הטבילה.

מה זה הפסק טהרה

בראשית הטהרה עלינו לוודא שאכן פסק הדם ממקורו, זה מה שנקרא ׳הפסק בטהרה׳ , את מוודאת שפסק הדם, ובזה את מתחילה את תהליך הטהרה . רק על ידי בדיקה זו תוכלי להתחיל בספירת ״שבעה ימים נקיים״, כלומר, שבעה ימים שלמים שיהיו אכן נקיים בוודאות מדם.

איך ניתן לוודא שאכן פסק הדם? בגמר הדימום האישה בודקת את עצמה בדיקה פנימית בעומק הנרתיק בבד הנקרא ׳עד בדיקה׳ . קוראים לזה ‘עד’ , כיון שהוא מעיד על האישה שאכן היא נקייה מדם.

הפסק טהרה בעד בדיקה

׳עד בדיקה׳ הוא: חתיכת בד לבן, נקי ורך. [ניתן לקנות חבילת ׳עדים׳ מוכנים ברשתות השיווק או במקוואות, אולם אפשר להשתמש גם בכל פיסת בד שהיא לבנה, רכה ונקיה]. במקרה שאין לה בד כזה, תבדוק בגאזה, או בצמר גפן, או במגבון בד סחוט היטב, או בנייר לבן, רך, סופג ונקי.

בשביל מה צריך הפסק טהרה

הבדיקה בעד בצורה פנימית חשובה ונצרכת ולא מספיק הידיעה הכללית שהדימום הסתיים. אפילו נשים המחכות עוד מספר ימים נוספים לאחר סיום ירידת הדם, מוצאות לעתים גם לאחר מכן דם על עד הבדיקה. דומה הדבר לבקבוק ״ריק״, שכבר אין אפשרות להוציא ממנו חומר נוסף, אבל כשמנגבים היטב רואים שבכל זאת נדבק חומר לצדדים. רק על ידי ניגוב יסודי בתוך הבקבוק אפשר לנקותו לגמרי.

באיזו שעה עושים הפסק טהרה

זמן הבדיקה הוא לקראת סוף היום, החל מכשעתיים לפני שקיעת השמש, והטוב ביותר לבדוק חצי שעה לפני השקיעה. אולם אין לאחר את בדיקת ההפסק טהרה לאחר זמן השקיעה. [זמני השקיעה וצאת הכוכבים, מפורסמים בלוחות שנה].

הכנה להפסק טהרה

קודם הבדיקה, מומלץ לרחוץ היטב את אזור הנרתיק. להסתכל על הידיים היטב שאינן מלוכלכות מאיזה דבר. וכמו כן להסתכל היטב על העד קודם הבדיקה, אם הוא נקי ואין בו שום כתם או לכלוך.

איך עושים הפסק טהרה

לאחר מכן מסובבים את העד על האצבע, ומכניסים לעומק הנרתיק. אם פעולה זו מכאיבה במיוחד, ניתן להסתפק בבדיקה לעומק ככל האפשר [אך לא די להכניס מעט]. וכשהעד בפנים נסובב אותו סיבוב מלא בכל דפנות הנרתיק ובכל הפינות. מומלץ להניח רגל האחת על מקום גבוה כמו כיסא או שפת האמבטיה, ואת הרגל השניה על הרצפה וכך להקל על פעולת הבדיקה.

סיום בדיקת הפסק טהרה

לאחר הבדיקה מוציאים את העד ובודקים: אם העד נקי לגמרי, ואין בו מראה אדמומי כלל, הרי זו הוכחה שפסק הדם ויש לנו  ׳הפסק טהרה׳ מושלם. עכשיו את מוכנה לשלב השני של הטהרה – ספירת  שבעה ימים נקיים, שלא נראה בהם דם כלל.

הסבלנות משתלמת

הפסק הטהרה כחלק מתהליך של המתנה לחיבור מחדש בין בני הזוג מעניק לנו זמן מיוחד שתורם לשני הצדדים ולקשר החזק ביניהם. ד”ר ז.ח. ליפשיץ , פסיכולוג, ניסח את הדברים באומרו: “בפרק זמן זה, ניתנת לבעל הזדמנות לפתח את יחסו האנושי כלפיה, ללא תלות בדחפים היצריים. הוא לומד לראות את אשתו כאדם, לשים לב לרגשותיה, ולבטא את אהבתו אליה בדרכי חיבה מילוליות ובמחוות עזרה. זה הזמן בו מגלה הוא את הצד האנושי שבאשה , מבין לליבה ומכיר בעצמיותה ובתכונותיה היחודיות. זה הזמן להעריך את עולמה הפנימי והרוחני”.

מעוניינת שנלווה אותך בתהליך?

השאירי פרטים כאן למטה

מחשבון טבילה

יש לבחור תחילה את יום הווסת ולהגדיר את זמן השקיעה
יום הטבילה שלך:

* שימי לב, הטבילה תתבצע בתאריך לאחר השקיעה!

התחילי צ'אט
צריכה עזרה?
היי ברוכים הבאים לאתר "שעשני אישה",
איך נוכל לעזור? לכל שאלה כתבי לנו כאן...
דילוג לתוכן