טהרת המשפחה

במסורת היהודית למשפחה יש כח אדיר. היא החולייה שמחברת בין עבר, הווה ועתיד. טהרת המשפחה, זו היציבות והחוזק של הבית, היסוד האיתן עליו נבנים אהבה עמוקה ואמיתית ששום רוח בעולם לא יכולה לה. טהרת המשפחה לקוחת את החיים ומכניסה לתוכם טוהר וזוך. מכניסה נשמה לחיי המשפחה והזוגיות.

מה זה טהרת המשפחה

טהרת המשפחה היא הגדרה כוללת לשמירה על כללי התורה בכל הנוגע לחיים בין בני זוג נשואים. זה כולל את תקופת הנדידה בעת המחזור החודשי, הימנעות ממגע פיזי וקיום יחסי אישות באותה תקופה והשקעה בחלקים הרגשיים והנפשיים של הקשר באותם ימים. היא כוללת את הפסק הטהרה וספירת הימים הנקיים. וכמובן את הטבילה המטהרת במקווה והתאחדות מחודשת באהבה ובחיבה יתירה.

טהרה שומרת על הבעירה

אם ננסה להתחקות אחר משמעותה של טהרת המשפחה במובנים המעשיים ותרומתה האמיתית, ניתן להגדיר זאת כך. אם בכל בית – האהבה דומה לקומקום רותח שהוסר מן האש, הרי שבבית היהודי מותקן “תרמוסטט” נפלא השומר על החום והאהבה. התרמוסטט הזה הוא כמובן שמירה על כללי טהרת המשפחה וטהרת הבית, המווסתים את חיי בני הזוג לימים של קרבה, ולימים של ריחוק פיזי, המביא לאחריו לידי קרבה מחודשת ומחוזקת. ואין זה פלא ש”טהרת המשפחה” הפך לסמל של בית איתן, אשר האהבה והשמחה שוררים בו תמיד.

טהרת המשפחה ואנרגיה חיובית

ואם כבר מדברים על טהרת המשפחה, מרתק להכיר מחקר ייחודי הנותן מבט על שמירת כללי טהרת המשפחה במובן האנרגטי שלהם. מה שיכול לעזור לנו להבין את הצורך ביצירת הפסקה ושמירת מרחק בין בני הזוג.

מי שאחראי למחקר המדהים הזה, הוא פרופסור ב. שיק מגרמניה. באחת הפעמים כשקיבל זר פרחים רעננים ממטופל, מסרם לעוזרת, שתשים אותם באגרטל. למחרת נבלו הפרחים ונשרו העלים. לתמיהתו, גילתה העוזרת: עוד אתמול ידעתי כי כך יקרה, כי עתה מצויה אני בעת המחזור, ותמיד בזמן זה נובלים פרחים מסוימים שאני מחזיקה. 

דבריה עוררו בו ענין, והוא החל לחקור תופעה זו. במשך חודשים מספר מסר פרחים טריים לשתי קבוצות נשים, ותמיד היתה התוצאה זהה: הפרחים שנשים בשעת מחזור נגעו בהן, נבלו. ואילו הפרחים ביד הקבוצה השנייה, פרחו.

בהמשך המחקר הוא נתן כמות זהה של קמח ושמרים, חלב וסוכר לשתי הקבוצות, ללוש מהן עיסות בצק שמרים. העיסות שנילושו בידי הנשים שהיו בעת המחזור, תפחו רק עד לחצי גובהן של עיסות הקבוצה המקבילה. המעניין הוא, שגם כאשר אותן נשים עטפו את ידיהן בכפפות גומי, לא הושווה גובהן של העיסות. לא ברור מה המשמעות שלך מחקרים אלו, אבל ללא ספק אפשר ללמוד מהם על מצב מיוחד מאוד בו האנרגיה החיובית יורדת.

הקפדה על כללי טהרת המשפחה, היא בעצם הבנה וחיבור לאנרגיות שלך, ושימור הקשר הזוגי של בני הזוג באנרגיה חיובית מקסימלית.

טהרת המשפחה שומרת על בריאותך

מרתק גם לגלות על התועלת הרפואית הטמונה בשמירת מצות “טהרת המשפחה” כפי שעולה במאמרו הנפלא של ד”ר אלי שוסהיים – “בריאות ואושר בחיי המשפחה”:

מדע הרפואה של ימינו, מאשר את ההגיון שבהלכות הטהרה, המתאים להפליא לחוקי הביולוגיה והפיזיולוגיה, לפיהם פועל גוף האדם. מסקנה זו, בולטת במיוחד בכל מה שנוגע להנחיות היהדות, הקובעות את הקשר הגופני בין בני הזוג הנשוי, מה שקרוי “יחסי אישות”.

קיימת התאמה מדויקת להפליא בין ההלכה לבין מדע הרפואה, בנוגע לשלושת השלבים המחלקים את המחזור החודשי של האשה מבחינה פיזיולוגית:

מה שהרפואה מכנה “וסת”, כלומר פרק הזמן שבו מתפרק ומתפורר הקרום הרירי המצפה את פנים הרחם, וכתוצאה מכך האישה מפרישה דם, זהה לפרק הזמן שנקבע בהלכה, המכונה גם כן בשם “וסת”, שבו בני הזוג אסורים בקיום יחסי אישות.

אין צורך להרבות בהסברים מדעיים, כדי להבהיר מדוע אין הגיון רפואי לקיים יחסי אישות בתקופה של הוסת, אם מכירים ומתחשבים בעובדות הפיזיולוגיות הבאות, המתרחשות בתקופה זו אצל האשה:

  • הרחם פצוע בתקופה זו של המחזור.
  • הקרום הפנימי של הרחם מתפרק ונעלם.
  • כלי הדם שמתחת לקרום הרירי שנשר, פתוחים ומדממים, והופכים את איבר זה לכעין ספוג, העלול לשאוב לתוך מחזור הדם חיידקים, שעלולים להכנס בעת קיום יחסים.
  • פי הרחם בתקופה זו פתוח קצת יותר, כדי לאפשר יציאת הדם מן הרחם לחוץ. אך מאידך, הוא גם פתוח לזיהום, שעלול להכנס בעת קיום יחסי אישות.
  • כידוע, קיים חומר חומצי המופרש בנרתיק [הוא הפרוזדור המוביל לרחם], המשמש כחומר מחטא כנגד החיידקים, החודרים מן החוץ ועלולים להגיע לרחם. חומר זה מאבד את יעילותו ואינו פעיל בתקופת הוסת, מאחר שהוא חומצי, והדם [שהוא חומר אלקלי בסיסי] מנטרל את השפעתו.
  • בנוסף לכך, בתקופת הוסת, כתוצאה מהשפעות הורמונליות, יש לאשה דחייה גופנית, ואפילו נפשית, הגורמת באופן טבעי לכך שאין לה ענין ביחסי אישות.

התקופה של שבעת הימים שלאחר הוסת, שהפיזיולוגיה מכנה אותה “תקופת השגשוג”, שבה הרחם בונה מחדש את הקרום שהתפורר בשלב הקודם, מותאמת וחופפת במדויק לתקופה של “שבעת הימים הנקיים” שלאחר תום ההפרשה הדמית. בימים אלו לפי הנחיות היהדות, האשה בודקת את עצמה לוודא שאין דם, ועדיין אסור על בני הזוג לקיים יחסי אישות.

הפסקת הדימום בתום תקופת הוסת, איננה כלל הוכחה או סימן שפנים הרחם הבריא לחלוטין מתהליך הפירוק שעבר זה עתה. הפסקת הדימום מבשרת רק על התחלת התהליך של צמיחת תאים חדשים, ובניית קרום הציפוי הרירי של הרחם שנהרס קודם לכן – תהליך שיסתיים רק בתום שבעת הימים. 

המתכון העתיק

אין ספק כי המתכון הבדוק ועתיק ביותר לשמירת התשוקה והאהבה בחיי הנישואין, ושמירת תקינות המשפחה לאורך דורות טמון בטהרת המשפחה.

רוצים לדעת עוד על טהרת המשפחה? מוזמנים לקרוא ולצפות התכנים המרתקים באתר.

מעוניינת שנלווה אותך בתהליך?

השאירי פרטים כאן למטה

מחשבון טבילה

יש לבחור תחילה את יום הווסת ולהגדיר את זמן השקיעה
יום הטבילה שלך:

* שימי לב, הטבילה תתבצע בתאריך לאחר השקיעה!

התחילי צ'אט
צריכה עזרה?
היי ברוכים הבאים לאתר "שעשני אישה",
איך נוכל לעזור? לכל שאלה כתבי לנו כאן...
דילוג לתוכן